Vyžiadajte si odbornú konzultáciu

Elektrické ohrievače: funkcia, typy a použitie

Vyžiadajte si odbornú konzultáciu
Na obrázku je elektrický ohrievač Vitoplanar EC4 v obývacej izbe moderného domu.
Elektrický ohrievač Vitoplanar EC4

Takmer žiadny vykurovací systém nie je tak vhodný na decentralizované vykurovanie obytných priestorov ako elektrické vykurovacie telesá. Či už ako priame teplo, ako je rýchly ohrievač, alebo ako sálavé teplo, ako je infračervený ohrievač. Elektrický ohrievač možno okrem iného nainštalovať takmer kdekoľvek ako doplnok existujúceho vykurovacieho systému. Koniec koncov, elektrické radiátory sú k dispozícii v mnohých výkonových radoch, tvaroch a farbách. Okrem toho sa dajú uviesť do prevádzky veľmi rýchlo, ľahko sa inštalujú a nevyžadujú si žiadne časovo náročné ani nákladné plánovanie. Okrem toho väčšina modelov boduje svojou prakticky bezúdržbovou prevádzkou.

Ako fungujú elektrické ohrievače

Teplo z elektrickej energie vzniká tak, že elektrický prúd preteká odporovým vodičom (odporový vykurovací komponent sa nazýva aj vykurovací vodič alebo vykurovací rezistor), takže sa vodič zahrieva. Pojem "odporové vykurovanie" sa vzťahuje na elektrické vykurovanie. Vyhrieva budovu pomocou elektrickej energie. Ďalšie zdroje energie nie sú potrebné. V kombinácii s fotovoltickým systémom funguje takýto vykurovací systém ekologicky. Odporové vykurovanie sa môže používať ako centralizované alebo decentralizované riešenie.

 

Jednoduchá inštalácia

Nie je to však len funkcia, ktorá sa dá jednoducho vysvetliť. Inštalácia je veľmi jednoduchá a rýchla aj vďaka systému plug & play. Plug & play v tomto prípade znamená, že elektrické ohrievače stačí pripojiť k domácej elektrickej sieti. Okrem toho Plug & Play znamená, že spojenie medzi infračervenými panelmi a rádiovým prijímačom možno vytvoriť v niekoľkých jednoduchých krokoch.

Rôzne typy elektrických ohrievačov Viessmann

Na výber je mnoho elektrických ohrievačov. V závislosti od použitia ich možno kombinovať a prispôsobiť. Najlepšie sa rozdeľujú podľa dvoch kritérií: tepelné emisie a typ inštalácie. Okrem priamovýhrevných a akumulačných ohrievačov existujú aj infračervené ohrievače, o ktorých sa tu bude hovoriť samostatne. Svoju úlohu zohráva aj spôsob inštalácie: môže sa elektrické vykurovacie teleso namontovať na stenu, alebo by pre vás mohlo byť vhodnejšou voľbou podlahové vykurovanie? Viessmann má vo svojom portfóliu výrobky pre všetky uvedené typy.

Elektrické ohrievače, ako sú ventilátorové ohrievače, sálavé ohrievače, nástenné konvektory a infračervené ohrievače, patria do kategórie priameho vykurovania. Ako už názov napovedá, tieto zariadenia vyžarujú vytvorenú tepelnú energiu priamo do miestnosti. Aj tu však existuje rozdiel: je to preto, že napríklad ventilátorový ohrievač funguje ako fén a ako médium na prenos tepla využíva vzduch.

Prenos tepla je pri infračervenom ohrievači úplne odlišný. V prvom rade neohrieva vzduch, ale seba a okolité predmety. Tie potom odovzdávajú tepelnú energiu do miestnosti ako sálavé teplo. Keďže je veľmi podobný slnečným lúčom, sálavé teplo je pre mnohých ľudí príjemné.

Na obrázku je znázornená moderná miestnosť s elektrickým vykurovacím telesom s nástenným konvektorom.
Infračervený ohrievač Vitoplanar

Vykurovanie elektrinou je možné aj pomocou akumulačného ohrievača, napríklad nočného zásobníkového ohrievača. Ten má akumulačné médium, ktoré sa najprv ohrieva pomocou elektriny a potom v priebehu dňa uvoľňuje tepelnú energiu do miestnosti, v ktorej je nainštalované. Na rozdiel od priameho ohrievača takýto ohrievač stále vyžaruje teplo, aj keď už nie je nabitý elektrickou energiou.

Elektrické vykurovanie

Priame vykurovacie systémy, ako sú napríklad rýchle vykurovacie telesá a nástenné konvektory Viessmann, sa dajú rýchlo a jednoducho namontovať na požadovanú stenu. Sú rovnako vhodné ako elektrické ohrievače do kúpeľne, tak aj na vykurovanie málo využívaných miestností, ako sú prestavané garáže alebo zimné záhrady. Vďaka malej inštalačnej hĺbke a veľkým výkonovým stupňom zostávajú vždy diskrétne. Zrkadlové elektrické radiátory (infračervené panely) poskytujú špeciálnu funkciu. Leštený sklenený povrch je nielen príjemný na pohľad. Podobne ako bežné zrkadlo, aj takéto elektrické radiátory opticky zväčšujú miestnosť, v ktorej sú nainštalované. Podrobné informácie o tom nájdete na stránke nástenných vykurovacích telies Vitoplanar.

Elektrický ohrievač nemusí byť nevyhnutne namontovaný na stene. Decentralizované a centralizované vykurovanie miestností možno dosiahnuť aj zdola, dokonca aj mimo dohľadu. Umožňujú to elektrické vykurovacie rohože, ktoré sú vhodné na parkety/laminátové podlahy a keramické krytiny. Vykurovacie rohože od spoločnosti Viessmann sa vyznačujú celkovou výškou len 1,3 milimetra (Vitoplanar EF3) a dajú sa jednoducho položiť pod podlahovú krytinu. Takéto rohože sú ideálnym riešením, ak sa napríklad počas projektu modernizácie neobnovuje poter. Čo tieto zariadenia odlišuje, si môžete prečítať na stránke vykurovacieho systému s tenkým lôžkom .

Flexibilné možnosti použitia elektrických ohrievačov

V novopostavených nízkoenergetických a pasívnych domoch je potreba energie na vykurovanie veľmi nízka. Možnosti použitia elektrických ohrievačov Viessmann sú preto veľmi rozmanité. Napriek tomu existujú aj obytné priestory, kde je vhodné inštalovať panelové vykurovacie teleso Vitoplanar, napríklad na rýchle vyhrievanie kachličkových podláh v kúpeľni a kuchyni.

Pri modernizácii existujúcich budov máte tiež rôzne možnosti, ako si nechať nainštalovať výrobok Vitoplanar. Okrem elektrických podlahových vykurovacích rohoží na pokládku na poter a pod laminátové podlahy, parkety a dlažbu obsahuje rozsiahly sortiment spoločnosti Viessmann aj infračervené ohrievače s variabilným výkonom na inštaláciu na stenu a strop. Nechajte si od našich partnerov podrobne poradiť s možnosťami, aby ste našli pre vás najlepší možný variant.

Výber rôznych povrchov v závislosti od použitia

Na výber sú rôzne povrchové úpravy, ktoré zodpovedajú príslušnej oblasti použitia. To zahŕňa povrchovú úpravu sálavého povrchu vo farbe RAL alebo dodávanie s bielou sklenenou prednou časťou. Pre kúpeľne alebo chodby sú k dispozícii aj naše infračervené panelové ohrievače so zrkadlovým povrchom. Samozrejme, všetky zariadenia sa dajú prevádzkovať ekologickým spôsobom s udržateľne vyrobenou elektrickou energiou, ktorú môžete získať prostredníctvom tarify za ekologickú elektrinu alebo si ju môžete vyrobiť sami.

A čo ekonomická výhodnosť elektrického ohrievača?

Bez ohľadu na to, či si chcete kúpiť infračervený radiátor alebo plánujete prevádzkovať ohrievač s ventilátorom: Aby tieto zariadenia fungovali ekonomicky, je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov. Patrí medzi ne energetická kvalita budovy, doba používania elektrických spotrebičov a vykurovací výkon.

Aby bolo používanie elektrického vykurovania dlhodobo hospodárne, budova, ktorá sa má vykurovať, by mala byť dobre izolovaná. To platí pre nové budovy a budovy, ktoré už prešli energeticky efektívnou modernizáciou.

Na doplnenie existujúceho vykurovacieho systému

Elektrické ohrievače najlepšie ukážu svoje prednosti, keď sa používajú ako doplnkové vykurovanie alebo v budovách s nízkou potrebou tepla. Je to preto, že ich uvedenie do prevádzky nie je zložité a požadované teplo vydávajú do miestnosti v čo najkratšom čase. Ako jediný zdroj tepla sú vhodné len vo veľmi dobre izolovaných domoch.

 

Nadmerne veľký radiátor zaberá zbytočne veľa miesta. Na druhej strane, príliš malý radiátor potrebuje viac času na to, aby vyhrial miestnosť na požadovanú teplotu. Keďže spotrebiče sa dodávajú v mnohých výkonových stupňoch, odporúča sa vybrať si elektrické vykurovacie teleso, ktoré je najvhodnejšie z hľadiska veľkosti aj vykurovacieho výkonu. Aby ste našli správny radiátor pre vaše použitie a želania, odporúčame vykonať výpočet potreby tepla. Radi vám tiež pomôžeme s výberom správneho vykurovacieho systému.

Je prevádzka elektrického ohrievača udržateľná?

Podiel obnoviteľných zdrojov energie v odvetviach elektrickej energie, tepla a dopravy už roky neustále rastie. Najväčší nárast možno pripísať sektoru elektrickej energie. Konkrétne to znamená, že čoraz viac elektrickej energie pochádza z veterných elektrární, fotovoltiických systémov, biomasy, vodných a geotermálnych systémov. Podľa vládnych údajov predstavuje podiel obnoviteľných zdrojov energie 36,2 % celkovej hrubej spotreby elektrickej energie. Očakáva sa, že do roku 2035 sa tento podiel zvýši až na 60 percent. Túto udržateľne vyrobenú elektrinu možno využiť mnohými spôsobmi vrátane vykurovacích zariadení, ako sú tepelné čerpadlá a elektrické ohrievače.

Solárny fotovoltaický systém ako symbol využívania ekologickej elektrickej energie a kúpy elektrického vykurovacieho systému.
Udržateľne vyrobená elektrická energia: Ak si chcete kúpiť elektrické vykurovanie a znížiť záťaž na životné prostredie, môžete si objednať tarifu za udržateľne vyrobenú elektrinu. Tá nepochádza z konvenčných energetických systémov, a preto je stopercentne ekologická.