Vyžiadajte si odbornú konzultáciu

Vykurovanie elektrinou: možnosti a tipy

Na obrázku je elektrický radiátor, ktorý sa používa na vykurovanie obývacej izby elektrinou.

Vykurovanie elektrinou ponúka všestranné riešenia a stáva sa čoraz aktuálnejším. Predstavuje užitočnú a sľubnú alternatívu k známym vykurovacím systémom, najmä ak elektrina pochádza z obnoviteľných zdrojov. Ako pri všetkých riešeniach vykurovania je však kľúčom k hospodárnej prevádzke elektrického vykurovacieho systému dobré plánovanie. V nasledujúcom texte vám predstavíme rôzne varianty a poskytneme niekoľko tipov, ako z vykurovania elektrinou vyťažiť čo najviac.

Vykurovanie elektrinou – ako to funguje?

Na rozdiel od bežného vykurovacieho systému, v ktorom vykurovacia voda cirkuluje a prenáša teplo z miestnosti do miestnosti, je vykurovanie elektrinou oveľa jednoduchšie. Často stačí len pripojenie k elektrickej sieti a v závislosti od typu vykurovania aj bežná zásuvka. Kľúčovú úlohu pri fungovaní elektrického vykurovania zohráva vykurovací odpor. V každom type elektrického vykurovania sa nachádza elektrický vodič, ktorý je napájaný prostredníctvom pripojenia k zdroju energie. Vytvorí sa odpor a vykurovací vodič sa zahreje.

Dôležité: elektrická energia je potrebná pre každý vykurovací systém. Je to preto, lebo aj čerpadlá a riadiace jednotky musia byť napájané elektrinou, aby vykurovací systém fungoval.


Dva spôsoby vyžarovania tepla

Rôzne verzie a modely elektrických ohrievačov sa líšia spôsobom vyžarovania tepla do miestnosti. Teplo sa vyžaruje vo forme sálania alebo konvekcie. Systémy plošného vykurovania, ako sú nástenné alebo podlahové vykurovacie systémy Viessmann, zvyčajne pracujú na princípe sálania. Vyžarujú teplo rovnakým spôsobom ako slnko. To znamená, že tepelná energia sa pohybuje v miestnosti bez použitia prenosového média a prevažne ohrieva všetky predmety v tejto miestnosti. Takto sa zohrieva aj ľudská pokožka. Väčšina ľudí považuje sálavé teplo za mimoriadne príjemné a príjemné. Naproti tomu konvekcia, podobne ako pri rýchlovarnom ohrievači, vyžaduje prenosové médium – vzduch. Na rýchlu distribúciu ohriateho vzduchu po celej miestnosti sú potrebné integrované ventilátory.

Na obrázku je dobre izolovaný dom, ktorý potrebuje len malé množstvo tepla.

Aké sú rôzne typy elektrických ohrievačov a ktorý je pre vás ten pravý?

Pri vykurovaní elektrickou energiou je možné rozlišovať medzi priamym a časovo oneskoreným vykurovaním miestností. Príkladom priamych elektrických ohrievačov sú rýchle ohrievače Viessmann, infračervené ohrievače, sálavé ohrievače a nástenné konvektory. Tieto ohrievače sa zapínajú a vytvárajú teplo okamžite. Priame ohrievače môžu pracovať konvekciou alebo sálaním. Plošné vykurovacie systémy Viessmann, ako sú elektrické podlahové vykurovacie systémy a tenkovrstvové vykurovacie systémy, vyžarujú teplo priamo do miestnosti.

Elektrické akumulačné vykurovacie telesá, naopak, vyhrievajú miestnosť s časovým oneskorením, aj keď už nie sú pripojené k zdroju energie. Sú vybavené akumulačným médiom, napríklad prírodným kameňom. Zvyčajne majú aj ventilátor na vykurovanie konvekciou. Najznámejšou verziou je pravdepodobne nočné akumulačné vykurovanie.

Vykurovanie elektrinou – špeciálne modely a možnosti

Do kategórie elektrických vykurovacích telies patria aj elektrické kúpeľňové radiátory. Tie sú užitočné najmä vtedy, ak je ústredné vykurovanie v lete vypnuté, ale v kúpeľni je potrebné zvýšiť teplotu. Môže to byť najmä ráno alebo počas chladnejších letných dní. Okrem toho môžu byť klasické kúpeľňové radiátory Viessmann vybavené aj prídavnou vykurovacou patrónou. Na vykurovaciu sezónu sa pripájajú na systém ústredného vykurovania. Vykurovacie patróny alebo vykurovacie tyče môžu zabezpečiť aj zálohu v tepelných zásobníkoch, čím sa predíde potrebe prestavovať celý systém. Používajú sa napríklad v zásobníkoch vykurovacej vody.

Okrem uvedených elektrických ohrievačov existuje ešte jeden spôsob vykurovania pomocou elektriny 0 pomocou tepelného čerpadla. Hoci väčšina tepla, ktoré sa pri tomto riešení vykurovania získava, pochádza z prostredia, na vykurovanie domu na požadovanú teplotu sa musí použiť až štvrtina elektrickej energie.

Okrem vykurovania priestorov sa elektrina môže používať aj na ohrev vody. Elektrické ohrievače vody sú k dispozícii na rôzne účely. Okrem iného sa môžu používať na decentralizované zásobovanie teplou vodou, t. j. pre jednotlivé odberné miesta alebo pre jednotlivé miestnosti, ako je kúpeľňa alebo kuchyňa.

Rozhodovanie o správnom elektrickom vykurovacom systéme pre vás

Nájsť elektrický vykurovací systém, ktorý vám najviac vyhovuje, nie je jednoduchá úloha. Napríklad rýchly ohrievač nemusí byť vždy najlepším elektrickým ohrievačom, ak sa používa v miestnosti, kde je potrebné teplo na dlhší čas. V tomto prípade môže byť lepšou voľbou infračervený ohrievač. Je to preto, že zohrieva hlavne okolité predmety a steny, ktoré potom zase vyžarujú teplo dlhší čas. Pri hľadaní rýchleho a lacného riešenia pre zriedkavo používanú toaletu pre hostí však vstupujú do hry rôzne požiadavky. Tu je jednoznačne lepšou voľbou rýchly ohrievač.

Rovnako ako pri bežnom vykurovacom systéme je pred kúpou elektrického vykurovacieho systému potrebné dobré plánovanie. Dôvodom je skutočnosť, že na čo najlepšie využitie systému je potrebné zohľadniť množstvo faktorov vrátane:

  • Veľkosť miestnosti
  • Spôsob využitia priestoru
  • Spôsob vykurovania a individuálne vnímanie tepla
  • Čas vykurovania
  • Počet osôb v miestnosti

Tento zoznam nie je v žiadnom prípade vyčerpávajúci. Preto pred kúpou elektrického vykurovacieho systému Viessmann vyhľadajte rozsiahle poradenstvo. Možno sa oplatí mať aj kombináciu rôznych elektrických vykurovacích systémov alebo pridať fotovoltický systém Viessmann, aby ste si sami vyrábali potrebnú elektrickú energiu.

Hospodárne vykurovanie elektrinou

Je možné vykurovať domácnosť úsporne pomocou elektriny? Na túto otázku neexistuje všeobecná odpoveď. Pretože v konečnom dôsledku veľmi závisí od toho, ako a kde sa elektrické vykurovanie používa. Ak sa napríklad používa ako prechodné vykurovanie v zriedkavo využívanej miestnosti, je určite lacnejšie ako vykurovanie tej istej miestnosti existujúcim vykurovacím systémom. Úsporne sa dá použiť aj vo veľmi dobre izolovanom dome s nízkou potrebou tepla. Napriek tomu sa vynára otázka, či vykurovanie elektrinou nestojí príliš veľa. Tu treba zohľadniť prevádzkové aj obstarávacie náklady. Tie sú zvyčajne nízke. Investičný prah je nízky, najmä v prípade malých elektrických ohrievačov. Rozhodujúcim faktorom v otázke nákladov je prevádzka a s ňou spojená spotreba energie. Náklady na elektrickú energiu sú totiž oveľa vyššie ako náklady, ktoré vznikajú pri tradičnejších zdrojoch energie. Dôležité: ak si elektrickú energiu vyrábate sami prostredníctvom fotovoltického systému alebo systému na výrobu elektrickej energie na vykurovanie, vaše náklady sa výrazne znížia.

Ako vypočítam spotrebu energie?

Spotrebu elektrického ohrievača možno rýchlo určiť z jeho menovitého výkonu. Napríklad spotrebič s menovitým výkonom 1000 wattov spotrebuje 1 kilowatt za hodinu. Ak je výkon 2000 wattov, spotreba je zodpovedajúco 2 kilowatty za hodinu. Na výpočet nákladov na elektrickú energiu v eurách musíme poznať náklady na kilowatthodinu (kWh), ako aj menovitý výkon a čas prevádzky. Ak sú známe všetky tri faktory, náklady možno vypočítať takto:

Náklady na elektrinu = menovitý výkon (vo wattoch) x doba trvania (v hodinách) x náklady na elektrinu (v kWh)

Príklad výpočtu: Infračervený ohrievač s menovitým výkonom 2000 wattov, čo zodpovedá 2 kWh, je v prevádzke 3 hodiny denne. Nakúpená elektrická energia stojí 25 centov za kilowatthodinu. Ak chcete vypočítať náklady na deň, jednoducho vynásobte tri uvedené položky.

2 kWh x 3 hodiny x 25 centov = 150 centov = 1,5 eura za deň

Hospodárne vykurovanie elektrinou. Je to možné?

Všetky elektrické ohrievače Viessmann premieňajú takmer 100 % elektrickej energie na tepelnú energiu. Vysoká účinnosť síce zabezpečuje nízke náklady na vykurovanie, ale o tom, či sa dosiahnu skutočné úspory, rozhoduje spôsob používania jednotlivých spotrebičov. Elektrickým vykurovaním je možné vykurovať úsporne, najmä ak:

  • používate správny spotrebič pre každé jednotlivé použitie
  • používate inteligentnú technológiu regulácie elektrického vykurovania
  • prispôsobiť vlastné postupy vykurovania a vykurovať len vtedy, keď je to nevyhnutné
  • sami vyrábate elektrickú energiu, napríklad pomocou fotovoltického systému