Logistické centrum Marc Cain GmbH v Bodelshausene
Módna značka Marc Cain si vo svojom logistickom centre v Bodelshausene zvolila vlastnú lokálnu vykurovaciu sieť so zariadením Viessmann Vitoflex 300-UF a Vitobloc 200 EM-20/39 na výrobu energie.
Prémiová značka dámskej módy sa rozhodla pre energetický systém Viessmann
Snehobiele výrobné, skladové a administratívne budovy spoločnosti Marc Cain GmbH sa nachádzajú v prostredí podobnom parku s anglickými trávnikmi a rybníkmi. Tu, v sídle firmy v Bodelshausene neďaleko Tüübingenu, sa stále nachádza jedna z mála odevných firiem, ktoré preslávili textilný región Švábska Alba.
Spoločnosť bola založená v roku 1973 a je celosvetovo pôsobiacou prémiovou dámskou módnou značkou, ktorej časť výroby sa nachádza v Nemecku a ktorá zamestnáva približne 1 000 ľudí. Jej selektívna distribučná stratégia zahŕňa 210 predajní Marc Cain, 292 shop-in-stores, 397 account customers a ďalších 1087 špecializovaných predajní v 61 krajinách.
Na zabezpečenie konkurencieschopnosti sa nedávno investovalo približne 82 miliónov eur do administratívy, výroby a výskumu a vývoja. Len 35 miliónov eur išlo do najmodernejšieho logistického centra. Veľká časť týchto investícií bola určená na výstavbu nového energetického centra v sídle spoločnosti v Bodelshausene. Vďaka vysoko účinnému energetickému systému od spoločnosti Viessmann teraz výrobca módy vykuruje svoje budovy pomocou obnoviteľnej energie a vyrába aj vlastnú energiu.
Lokálne vykurovanie na mieste nahrádza diaľkové vykurovanie
V roku 2015 spoločnosť prešla z predchádzajúceho diaľkového vykurovania, ktoré zabezpečovala miestna energetická spoločnosť, na využívanie novozriadeného lokálneho vykurovacieho centra napojeného na miestnu tepelnú sieť. "Diaľkové vykurovanie nefungovalo tak, ako sme si predstavovali," vysvetľuje Harald Scherm, ktorý je v spoločnosti Marc Cain zodpovedný za služby budov. "Preto padlo rozhodnutie investovať do vlastnej lokálnej tepelnej siete súčasne s výstavbou nášho nového logistického centra," pokračuje pán Scherm. Táto sieť zásobuje celý areál Marc Cain, ktorý má celkovú plochu viac ako 55 000 metrov štvorcových.
Plne automatický kotol na pelety pokrýva základné tepelné zaťaženie
Aby spoločnosť splnila požiadavky nemeckej vyhlášky o úsporách energie (EnEV), rozhodla sa hneď od začiatku pre biomasu ako primárny zdroj energie. Podľa vyhlášky musí v novostavbách 25 % energie potrebnej na výrobu tepla pochádzať z obnoviteľných zdrojov.
Kotol na pelety Vitoflex 300-UF s výkonom 950 kilowattov bol preto schopný pokryť základnú potrebu vykurovacej energie a teplej vody. Automatické funkcie, ako je podávanie paliva, odstraňovanie popola a pneumatické čistenie vykurovacej plochy, spolu so sofistikovaným bezpečnostným zariadením zabezpečujú pohodlnú a bezpečnú prevádzku, zatiaľ čo kombinácia inovatívnej technológie spaľovania a modulačnej regulácie výkonu umožňuje dosiahnuť úroveň účinnosti až 95 percent. Cyklónový filter a elektrostatický filter zadržiavajú všetky suspendované častice v spalinách, čím zabezpečujú nízke emisie. Plne automatický kotol na biomasu ponúka aj maximálnu flexibilitu z hľadiska používania rôznych palív.
"V porovnaní s drevnou štiepkou sa použitie peliet ukázalo ako šetrnejšie k údržbe," vysvetľuje Harald Scherm rozhodnutie použiť ako palivo drevné pelety. Pokračuje: "Ďalšou výhodou bolo, že všetky komponenty Viessmann boli dodané z jedného zdroja."
Špičkové zaťaženie pokrýva plynový kondenzačný kotol Vitocrossal 300. Špeciálna konštrukcia jeho teplovýmenných plôch umožňuje dosiahnuť vysoké výkony pri zachovaní kompaktných rozmerov a nízkej hmotnosti. Na uskladnenie vyrobeného tepla boli nainštalované štyri zásobníky vykurovacej vody s celkovým objemom 20 000 litrov. Teplú vodu dodáva zásobník teplej vody Vitocell 100-V s objemom 300 litrov.
Kogenerácia a fotovoltika na vlastnú výrobu elektriny
Na umožnenie čo najvyššej miery nezávislosti od verejnej siete bola nainštalovaná kogeneračná jednotka Vitobloc 200 EM-20/39 a fotovoltický systém s výkonom 450 kWp. Kogeneračná jednotka s elektrickým výkonom do 20 kW bola dodaná ako prefabrikovaný kompaktný modul, vďaka čomu ju bolo možné uviesť do prevádzky veľmi rýchlo. Používa sa na dodávku tepla a elektrickej energie podľa potreby. Vďaka integrovanej kondenzačnej technológii využíva teplo obsiahnuté vo výfukových plynoch a premieňa až 95 % použitého paliva na teplo.
Plne prepojený so systémom riadenia budovy
Všetky generátory energie sú sieťovo prepojené so systémom riadenia budovy a možno ich kedykoľvek diaľkovo ovládať a monitorovať.