Leica Camera AG Wetzlar
Dizajnový štýl sídla spoločnosti Leica vo Wetzlari je podmanivo jedinečný. Pripomína objektívy, objektívy a diaľkomery. Spoločnosť Viessmann dopĺňa tento komplex sofistikovaným, inovatívnym energetickým systémom.
Stručný návrh
Značka Leica má medzi nadšencami fotografie vynikajúcu povesť. Výrobky tejto etablovanej spoločnosti sú známe svojou kvalitou, precíznosťou a dokonalosťou do posledného detailu. Spoločnosť bola založená pred viac ako 100 rokmi vo Wetzlari a v polovici 80. rokov 20. storočia presunula svoju výrobu do susedného Solmsu. Po hospodárskom útlme na začiatku nového tisícročia sa situácia spoločnosti obrátila a spoločnosť sa vrátila k svojim koreňom vo Wetzlari, "meste optiky", s novým sídlom a výrobnými zariadeniami. V roku 2007 boli medzinárodne uznávané architektonické kancelárie vyzvané, aby sa zúčastnili na ideovej súťaži. Ako víťazný sa ukázal návrh frankfurtskej architektonickej kancelárie Gruber + Kleine-Kraneburg Architekten. Zadaním bolo navrhnúť areál pozostávajúci z niekoľkých budov spoločnosti. Centrom súboru malo byť novo navrhnuté sídlo spoločnosti Leica Camera AG s priľahlými výrobnými, vývojovými, montážnymi a laboratórnymi priestormi. Inovatívny komplex mal odrážať nové sebavedomie značky Leica, ako aj jej tradičné firemné hodnoty a poskytnúť návštevníkom a zákazníkom z celého sveta možnosť nahliadnuť do spoločnosti.
Na prvý pohľad dizajnový idiom novej budovy pripomína objektívy, objektívy a diaľkomery. Nie je to náhoda: architekti zámerne zvolili formy, ktoré pripomínajú legendárne objektívy značky. Od návrhu až po realizáciu bolo pre klienta dôležité aj to, aby architektúra nového sídla odrážala hodnoty tradičnej spoločnosti, a to kvalitu, dokonalosť a presnosť. Konvexne konkávne zakrivená štruktúra budovy je vo všetkých aspektoch rovnako precízne koncipovaná, naplánovaná a nakoniec aj zrealizovaná do posledného detailu ako jedno z ručne vyrábaných majstrovských diel spoločnosti.
Inovatívny energetický systém od spoločnosti Viessmann na efektívne zásobovanie teplom, elektrickou energiou a chladením
Zatiaľ čo pri výrobe presných mechanických a optických komponentov sa kladie dôraz na maximálnu presnosť, moderná výrobná a administratívna budova je dôkladne optimalizovaná z hľadiska efektívnosti: celý komplex zásobuje teplom, elektrickou energiou a chladením najmodernejší energetický systém Viessmann.
Na výrobu elektrickej energie pre výrobné a administratívne oddelenia boli nainštalované dve kogeneračné jednotky Vitobloc 200 s výkonom 238 kWel/363 kWth a 140 kWel/207 kWth. Vyrobená tepelná energia pokrýva potrebu tepla v budovách, ako aj prevádzku absorpčnej chladiacej jednotky. Pomocou nej možno teplo využiť aj na výrobu chladiacej energie. Prioritami v tomto procese sú dodávka studenej vody potrebnej pre výrobu a využitie odpadového tepla vyprodukovaného kogeneračnými jednotkami. Odpadové teplo, ktoré sa momentálne nedá využiť, sa uskladňuje v zásobníku vykurovacej vody a podľa potreby sa využíva neskôr.
V prípade výpadku elektrickej siete kogeneračné jednotky dočasne prevezmú celú dodávku energie, čím sa zabezpečí pokračovanie výroby. Ak kogeneračné jednotky nedokážu vyrobiť dostatok tepla, zapne sa plynový kondenzačný kotol Vitocrossal 200 s výkonom 503 kW.
Všetky komponenty systému sú dokonale zosúladené, čo zabezpečuje mimoriadne efektívnu a hospodárnu prevádzku. V rámci toho sú kogeneračné jednotky navrhnuté tak, aby fungovali čo najdlhšie. Vyrobené teplo sa v tomto procese nepretržite využíva na vykurovanie budovy. Integrovaná kondenzačná technológia zabezpečuje vysokú celkovú účinnosť až 95 % a v porovnaní s oddelenou výrobou elektriny a tepla dosahujú kogeneračné jednotky úsporu primárnej energie až 30 %.
Na chladenie výrobných priestorov bolo nainštalované veľké tepelné čerpadlo Viessmann zem/voda s chladiacim výkonom 348 kW. Potrebnú energiu čerpá zo sústavy 80 geotermálnych sond zapustených 120 metrov do zeme pod parkoviskom. Dve vzduchom chladené chladiace jednotky pokrývajú špičkové zaťaženie v čase vysokého dopytu po chladení. Pri vysokom dopyte je tepelné čerpadlo k dispozícii aj ako chladiaca jednotka, ktorá dopĺňa absorpčnú chladiacu jednotku. Takto vyrobená studená voda sa potom dodatočne uskladňuje v otvorenej sprinklerovej nádrži na chladenie výrobných zariadení.
Energia na vykurovanie a chladenie sa rozdeľuje na veľkú plochu prostredníctvom stropov, stien a podláh. Inertná akumulačná hmota železobetónu sa využíva na aktiváciu betónových komponentov. Viessmann vyrába veľké tepelné čerpadlá s celkovým výkonom až do 2 000 kW, ktoré sú špeciálne prispôsobené požiadavkám komerčných a priemyselných prevádzok.
Inteligentné riadenie systému pre mimoriadne efektívnu prevádzku
Inteligentná systémová regulácia Viessmann MMM 300 zabezpečuje, aby sa vždy používala najefektívnejšia kombinácia generátorov tepla a chladiacich zariadení. Vďaka dokonalej kombinácii všetkých komponentov je systém mimoriadne účinný, a tým aj hospodárny v prevádzke. Spotreba energie prevyšuje požiadavky EnEV 2009 o viac ako 54 percent. Za to získala centrála spoločnosti Leica certifikát Európskej únie pre zelené budovy.